La Istanbul, pe pista unui aeroport în construcție a avut loc o competiție a celor mai rapide mașini, motociclete și avioane din lume.

Un festival de tehnologie de la Istanbul a avut în program și această cursă în care s-au întrecut trei mașini de mare viteză, un monopost e Formula 1, o motocicletă, un jet de luptă și un alt jet, unul privat, dar toate de mare viteză.

Cea mai nebună cursă de viteză a avut loc la Istanbul FOTO: EPA

Cursa de 400 de metri

Cursa epică a fost câștigată de motocicleta Kawasaki, condusă de turcul Kenan Sofuoglu. Monopostul de Formula 1, de la echipa Red Bull, pilotat de Jake Dennis, a venit pe locul 2. Pe locul 3 a terminat un jet privat.

Emma Kimilainen a venit pe 4 la volanul unei Tesla P100DL, iar Yagiz Avci l-a urmat cu un Aston Martin New Vantage. Toprak Razgatlioglu a concurat la volanul unui Lotus Evora GT 430.

epa07035059 A Cea mai nebună cursă de viteză a avut loc la Istanbul FOTO: EPA

Post-ul Cea mai nebună cursă de viteză a avut loc la Istanbul. S-au întrecut mașini, motociclete și avioane. Cine credeți că a învins? | VIDEO apare prima dată în Libertatea.ro.

Sursa: {sursa}