Atacantul suedez Marcus Berg a declarat pentru presa din țara lui că arbitrul român Istvan Kovacs ar fi promis că va dicta două penalty-uri pentru Suedia în meciul cu Turcia din Liga Națiunilor, câștigat de nordici, scor 1-0, dintr-o lovitură de la 11 metri.

La pauza meciului, vârful de la Al Ain Dubai i-a reproșat lui Istvan Kovacs necordarea unui penalty în prima repriză pentru un fault comis asupra lui.

„Pentru mine a fost un penalty evident, dar probabil că el a crezut că eu am intrat în fundasul turc”, a spus Berg pentru presa din Suedia.

„Am vorbit cu arbitru la pauza și mi-a spus: Mă uit la reluri în vestiar, iar dacă, într-adevăr, am greșit atunci o să-ți dau două penalty-uri în repriza secundă”, a adăugat fotbalistul suedez.

Marcus Berg a marcat 18 goluri pentru naționala Suediei FOTO: EPA

În repriza secundă, Istvan Kovcs a dictat o lovitură de la 11 metri pentru Suedia, după un fault comis de Okay Yokuslu asupra lui Marcus Berg.

Andreas Granqvist a transformat lovitura de pedeapsă, iar Suedia s-a impus cu 1-0 pe terenul selecționatei pregătite de Mircea Lucescu.

În urma acestui rezultat, Turcia a retrogradat în Liga C, iar Mircea Lucescu este în pericol de a fi demis.

Federația de Fotbal din Turcia intenționează să depună o plângere la UEFA după dezvăluirea lui Marcus Berg.

Mircea Lucescu este contestat de presa din Turcia FOTO: Anadolu Agency

Liga Națiunilor. Clasamente și rezultate.

Citește și: VIDEO/ Paula Rusu s-a luptat doi ani cu autorităţile pentru a avea o lege a tuberculozei. Stigmatul care ucide: „Sunt pacienţi cărora medicii n-au vrut să le facă intervenţii chirugicale vitale”

Post-ul Arbitrul român Istvan Kovacs, implicat într-un scandal monstru după meciul Turcia – Suedia: ”Mi-a promis două penalty-uri” apare prima dată în Libertatea.ro.

Sursa: {sursa}