Serghei Ţvetcov a câştigat, duminică, Turul Ciclist al României, ediţia din 2018. Turcul Onur Balkan s-a impus în etapa a cincea, ultima, desfăşurată la Bucureşti. Podiumul etapei a fost completat de polonezul Szymon Krawczyk (Voster ATS Team) şi de italianul Filippo Ferronato (CT Friuli).

Fotografii: Dumitru Angelescu

Turul României, a cărui primă ediţie s-a consumat în 1934, a revenit după o pauză de cinci ani. Ultima ediţie câştigată de un român fusese cea din 2011, când s-a impus Andrei Nechita.

Cu ocazia sărbătoririi Centenarului Marii Uniri, Turul României 2018 a trecut prin cele trei provincii istorice ale României. Cursa a fost inclusă în calendarul UCI, a avut cinci etape şi o distanţa totală de 718 km.

Prima etapă, desfăşurată pe traseul Alba Iulia – Blaj – Sibiu, pe o distanţă de 154,7 km a fost câştigată de olandezul Peter Schulting.

Etapa a doua, pe traseul Sibiu-Făgăraş-Râşnov-Braşov, cu o lungime de 162,8 km a fost adjudecată de românul care avea să se impună şi în clasamentul general, Serghei Ţvetcov.

Etapa a treia a avut o distanţă de 176,3 km şi s-a desfăşurat pe traseul Braşov-Târgu Secuiesc-Focşani, fiind câştigată de olandezul Jeen De Jong.

Etapa a patra, pe traseul Buzău-Ploieşti-Târgovişte, cu o distanţă de 124,7 km l-a avut drept învingător pe acelaşi Peter Schulting, care s-a impus şi în prima etapă.

La start s-au aliniat 19 echipe, 4 echipe naţionale, 11 echipe continentale şi 4 de club: România, R. Moldova, Turcia, Belarus; Team Novak (România), MsTina-Focus (România-Italia), Team Illuminate (SUA), Monkey Town (Olanda), Trevigiani Phonix-Hemus 1896 (Bulgaria), Kobanya Cycling Team (Ungaria), Massi-Kuwait (Kuweit), Pannon Cycling Team (Ungaria), Voster ATS Team (Polonia), Apple Team (Kazahstan), Lvov Cycling Team (Ucraina); Steaua Bucureşti (România), UVT Devron West Cycling Team Timişoara (România), Cycling Team Friuli (Italia), Novo Nordisk Development Team (SUA).

Post-ul GALERIE FOTO/ Turul Ciclist al României a fost câștigat de Serghei Ţvetcov apare prima dată în Libertatea.ro.

Sursa: {sursa}